TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PB134024
PB134024 picture photo
Mfg. Part Number
PB134024
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Datasheet Download
PB134024.pdf
Availability of PB134024
QUANTITY
PB134024 Order Process
Ship out your order
Specifications of PB134024
Internal Part NumberEIS-PB134024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
Standard Package1,050
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPB, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current15mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power360 mW
Coil Resistance1.6 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB134024
Related LinksPB13, PB134024 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PB134024 Details Description
Related parts for PB134024
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 3A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 450K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf