Apem Inc. PB13PYVQ
PB13PYVQ picture photo
Mfg. Part Number
PB13PYVQ
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Datasheet Download
PB13PYVQ.pdf
Availability of PB13PYVQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PB13PYVQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PB13PYVQ
Internal Part NumberEIS-PB13PYVQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating6A (AC), 7A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB13PYVQ
Related LinksPB13, PB13PYVQ Datasheet, Apem Inc. Distributor
PB13PYVQ Details Description
Related parts for PB13PYVQ
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SIR ENDEC IRDA 115.2K 20-QFN datasheet.pdf
TERMINAL LUG SOLDER 0.687L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
KIT EXPERIMENTER PICCOLO F2805 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SCZ 3.81/12/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf