Pericom Semiconductor Corp. PB5000005
PB5000005 picture photo
Mfg. Part Number
PB5000005
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 50.000MHZ PECL SMD
Datasheet Download
PB5000005.pdf
Availability of PB5000005
QUANTITY
PB5000005 Order Process
Ship out your order
Specifications of PB5000005
Internal Part NumberEIS-PB5000005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ PB
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)88mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB5000005
Related LinksPB50, PB5000005 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PB5000005 Details Description
Related parts for PB5000005
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 100A SMB datasheet.pdf
REVERSE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 650MHZ 48VQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO213AB datasheet.pdf