Pericom Semiconductor Corp. PB5000008
PB5000008 picture photo
Mfg. Part Number
PB5000008
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 50.000MHZ PECL SMD
Datasheet Download
PB5000008.pdf
Availability of PB5000008
QUANTITY
PB5000008 Order Process
Ship out your order
Specifications of PB5000008
Internal Part NumberEIS-PB5000008
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ PB
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)88mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB5000008
Related LinksPB50, PB5000008 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PB5000008 Details Description
Related parts for PB5000008
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE INDUST 6A 600V CER BOLT ON datasheet.pdf
CONN HEADR 6POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
HMIK SV HT SDP FE PCR 68P AUS4 P datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf