Apem Inc. PBAR2AF2000L0S
PBAR2AF2000L0S picture photo
Mfg. Part Number
PBAR2AF2000L0S
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V
Datasheet Download
PBAR2AF2000L0S.pdf
Availability of PBAR2AF2000L0S
QUANTITY
PBAR2AF2000L0S Order Process
Ship out your order
Specifications of PBAR2AF2000L0S
Internal Part NumberEIS-PBAR2AF2000L0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPBA
PackagingBulk
TypePiezo
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC24V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.20mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life50,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBAR2AF2000L0S
Related LinksPBAR2AF, PBAR2AF2000L0S Datasheet, Apem Inc. Distributor
PBAR2AF2000L0S Details Description
Related parts for PBAR2AF2000L0S
IDC CABLE - MKS40K/MC40G/MPD40K datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ANLG VIDEO DELAY LINE 20-QFN datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 5/16" BLK 250' datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 164MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.42A 140 MOHM datasheet.pdf