TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PBC-012A2M7
PBC-012A2M7 picture photo
Mfg. Part Number
PBC-012A2M7
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 12A 220V
Datasheet Download
PBC-012A2M7.pdf
Availability of PBC-012A2M7
QUANTITY
PBC-012A2M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC-012A2M7
Internal Part NumberEIS-PBC-012A2M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1-1672273-8.pdf
Standard Package5
Coil Current-
Coil Voltage220VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)12A
Switching Voltage380VAC - Max
Turn On Voltage (Max)187 VAC
Turn Off Voltage (Min)44 VAC
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Copper Nickel (AgCuNi)
Coil Power9.4 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-5°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC-012A2M7
Related LinksPBC-0, PBC-012A2M7 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PBC-012A2M7 Details Description
Related parts for PBC-012A2M7
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES .22 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 BLD 2X10 BLK A/20 datasheet.pdf
CONN FML 2POS TO MALE 2POS datasheet.pdf