TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PBC-032A1B7
PBC-032A1B7 picture photo
Mfg. Part Number
PBC-032A1B7
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 32A 24V
Datasheet Download
PBC-032A1B7.pdf
Availability of PBC-032A1B7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PBC-032A1B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC-032A1B7
Internal Part NumberEIS-PBC-032A1B7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model4-1672273-1.pdf
Standard Package4
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPBC
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)32A
Switching Voltage380VAC - Max
Turn On Voltage (Max)20.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VAC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesFinger-Safe (IP20) Terminals
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power11 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-5°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC-032A1B7
Related LinksPBC-0, PBC-032A1B7 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PBC-032A1B7 Details Description
Related parts for PBC-032A1B7
PROTO BOARD ADAPTER MICROMAX-10 datasheet.pdf
ADAPTER 18-SOIC TO 18-DIP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
UNIVERSAL SPLICES SPLICE TRAY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 8SOP datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
4MM DIY STKP BUTTON GREEN datasheet.pdf