TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PBC-032A1B7
PBC-032A1B7 picture photo
Mfg. Part Number
PBC-032A1B7
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 32A 24V
Datasheet Download
PBC-032A1B7.pdf
Availability of PBC-032A1B7
QUANTITY
PBC-032A1B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC-032A1B7
Internal Part NumberEIS-PBC-032A1B7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model4-1672273-1.pdf
Standard Package4
Coil Current-
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)32A
Switching Voltage380VAC - Max
Turn On Voltage (Max)20.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VAC
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power11 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-5°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC-032A1B7
Related LinksPBC-0, PBC-032A1B7 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PBC-032A1B7 Details Description
Related parts for PBC-032A1B7
RES SMD 110K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FOUR PWR SUPP MONITOR 12MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO214AA datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf