Sullins Connector Solutions PBC10SAEN
PBC10SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PBC10SAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
PBC10SAEN.pdf
Availability of PBC10SAEN
QUANTITY
PBC10SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC10SAEN
Internal Part NumberEIS-PBC10SAEN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC10SAEN
Related LinksPBC1, PBC10SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC10SAEN Details Description
Related parts for PBC10SAEN
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SIDE 6' 240V datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 2000' datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 20.96MM datasheet.pdf
RES 121 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X55MM 115V IP55 datasheet.pdf
33UF 150V 9.53X55.56 AXI datasheet.pdf