Sullins Connector Solutions PBC12SAFN
PBC12SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PBC12SAFN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
PBC12SAFN.pdf
Availability of PBC12SAFN
QUANTITY
PBC12SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC12SAFN
Internal Part NumberEIS-PBC12SAFN
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC12SAFN
Related LinksPBC1, PBC12SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC12SAFN Details Description
Related parts for PBC12SAFN
CABLE FLAT FLEX 26POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL BLUE DIFF datasheet.pdf
TERM BLK W/LED DL LL GND 140-250 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf