Sullins Connector Solutions PBC12SAFN
PBC12SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PBC12SAFN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
PBC12SAFN.pdf
Availability of PBC12SAFN
QUANTITY
PBC12SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC12SAFN
Internal Part NumberEIS-PBC12SAFN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC12SAFN
Related LinksPBC1, PBC12SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC12SAFN Details Description
Related parts for PBC12SAFN
IC SWITCH FORCE-SENSE 16-DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
FUSE 7.5A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-0 /DH 6C datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf