Sullins Connector Solutions PBC12SFDN
PBC12SFDN picture photo
Mfg. Part Number
PBC12SFDN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
PBC12SFDN.pdf
Availability of PBC12SFDN
QUANTITY
PBC12SFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC12SFDN
Internal Part NumberEIS-PBC12SFDN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC12SFDN
Related LinksPBC1, PBC12SFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC12SFDN Details Description
Related parts for PBC12SFDN
ALLIGATOR CLIP/BANANA JACK BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
VARISTOR 15.9V 30A 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf