Sullins Connector Solutions PBC16SGAN
PBC16SGAN picture photo
Mfg. Part Number
PBC16SGAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS
Datasheet Download
PBC16SGAN.pdf
Availability of PBC16SGAN
QUANTITY
PBC16SGAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC16SGAN
Internal Part NumberEIS-PBC16SGAN
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC16SGAN
Related LinksPBC1, PBC16SGAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC16SGAN Details Description
Related parts for PBC16SGAN
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 610MA 345 MOHM TH datasheet.pdf
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
MOUNT 3/4" HOLE BRASS NO CONN datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT FWE GRN 7C datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf