Sullins Connector Solutions PBC17SAAN
PBC17SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PBC17SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS
Datasheet Download
PBC17SAAN.pdf
Availability of PBC17SAAN
QUANTITY
PBC17SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC17SAAN
Internal Part NumberEIS-PBC17SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC17SAAN
Related LinksPBC1, PBC17SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC17SAAN Details Description
Related parts for PBC17SAAN
IC OPAMP VF LDIST LN LP SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SAR 5V 48LFCSP datasheet.pdf
CF ADAPTER/SS COVER/NO LABEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 16POS M32 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 250MA SOD80 datasheet.pdf