Sullins Connector Solutions PBC18DAFN
PBC18DAFN picture photo
Mfg. Part Number
PBC18DAFN
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS
Datasheet Download
PBC18DAFN.pdf
Availability of PBC18DAFN
QUANTITY
PBC18DAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC18DAFN
Internal Part NumberEIS-PBC18DAFN
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC18DAFN
Related LinksPBC1, PBC18DAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC18DAFN Details Description
Related parts for PBC18DAFN
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
WIRE SADDLE ROUND NATURAL FR datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 15.73"L X 13.85"W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X6S 0805 datasheet.pdf
BOX PLST BLK/GRAY 3.16" X 2.87" datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE 600V 40A TO-220 datasheet.pdf