Sullins Connector Solutions PBC19SFDN
PBC19SFDN picture photo
Mfg. Part Number
PBC19SFDN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS
Datasheet Download
PBC19SFDN.pdf
Availability of PBC19SFDN
QUANTITY
PBC19SFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC19SFDN
Internal Part NumberEIS-PBC19SFDN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC19SFDN
Related LinksPBC1, PBC19SFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC19SFDN Details Description
Related parts for PBC19SFDN
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN FPC 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 6A datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf