Sullins Connector Solutions PBC20SBCN
PBC20SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PBC20SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS
Datasheet Download
PBC20SBCN.pdf
Availability of PBC20SBCN
QUANTITY
PBC20SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC20SBCN
Internal Part NumberEIS-PBC20SBCN
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC20SBCN
Related LinksPBC2, PBC20SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC20SBCN Details Description
Related parts for PBC20SBCN
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN 5.1VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC TRI 5V 6A +/-12V 0.4A datasheet.pdf
FIXED IND 6.5UH 8.4A 12.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY QUAD SZ24B datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf