Sullins Connector Solutions PBC24DBDN
PBC24DBDN picture photo
Mfg. Part Number
PBC24DBDN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS
Datasheet Download
PBC24DBDN.pdf
Availability of PBC24DBDN
QUANTITY
PBC24DBDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC24DBDN
Internal Part NumberEIS-PBC24DBDN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC24DBDN
Related LinksPBC2, PBC24DBDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC24DBDN Details Description
Related parts for PBC24DBDN
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
KIT EVAL 28BIT DS90CR287/288A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 20POS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 50W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SSOP datasheet.pdf
MODULE J-BOX MOUNTING ADAPTER datasheet.pdf
JPT/MOD4 GEH 28P SW datasheet.pdf
PNL MNT 24V RED 5MM datasheet.pdf