Sullins Connector Solutions PBC24SBCN
PBC24SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PBC24SBCN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS
Datasheet Download
PBC24SBCN.pdf
Availability of PBC24SBCN
QUANTITY
PBC24SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC24SBCN
Internal Part NumberEIS-PBC24SBCN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC24SBCN
Related LinksPBC2, PBC24SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC24SBCN Details Description
Related parts for PBC24SBCN
IDC CABLE - MPK10K/MC10F/X datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 220MW SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
IC CONFIG MULT-FUNC GATE SOT26 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf