Sullins Connector Solutions PBC25DGBN
PBC25DGBN picture photo
Mfg. Part Number
PBC25DGBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS
Datasheet Download
PBC25DGBN.pdf
Availability of PBC25DGBN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PBC25DGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC25DGBN
Internal Part NumberEIS-PBC25DGBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC25DGBN
Related LinksPBC2, PBC25DGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC25DGBN Details Description
Related parts for PBC25DGBN
TAPE POLY ESD PRINTED 3/4"X36YD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 60 POS datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 21.6MM D 15.1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf