Sullins Connector Solutions PBC28SFDN
PBC28SFDN picture photo
Mfg. Part Number
PBC28SFDN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS
Datasheet Download
PBC28SFDN.pdf
Availability of PBC28SFDN
QUANTITY
PBC28SFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC28SFDN
Internal Part NumberEIS-PBC28SFDN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC28SFDN
Related LinksPBC2, PBC28SFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC28SFDN Details Description
Related parts for PBC28SFDN
CAP TANT 1.5UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
P/FLEX SMT H/R W/O PEGS datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf