Sullins Connector Solutions PBC29SAEN
PBC29SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PBC29SAEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS
Datasheet Download
PBC29SAEN.pdf
Availability of PBC29SAEN
QUANTITY
PBC29SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC29SAEN
Internal Part NumberEIS-PBC29SAEN
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC29SAEN
Related LinksPBC2, PBC29SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC29SAEN Details Description
Related parts for PBC29SAEN
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONN PIN 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 12-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 1608 datasheet.pdf
IND SWITCH IPS CAP 3/4 RND YLW datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
IC FPGA SOC 60K LUTS datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf