Sullins Connector Solutions PBC30DAGN
PBC30DAGN picture photo
Mfg. Part Number
PBC30DAGN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS
Datasheet Download
PBC30DAGN.pdf
Availability of PBC30DAGN
QUANTITY
PBC30DAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC30DAGN
Internal Part NumberEIS-PBC30DAGN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC30DAGN
Related LinksPBC3, PBC30DAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC30DAGN Details Description
Related parts for PBC30DAGN
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
ANT CHIP WIMAX TRI-BAND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.9A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf