Sullins Connector Solutions PBC31SBCN
PBC31SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PBC31SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS
Datasheet Download
PBC31SBCN.pdf
Availability of PBC31SBCN
QUANTITY
PBC31SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC31SBCN
Internal Part NumberEIS-PBC31SBCN
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC31SBCN
Related LinksPBC3, PBC31SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC31SBCN Details Description
Related parts for PBC31SBCN
CABLE CROSSOVER CAT6 GRAY 7' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 30V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 200V 200MA 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 150MA 3.5 OHM datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
CAP FILM 560 PF 5% 630VDC datasheet.pdf