Sullins Connector Solutions PBC33SBDN
PBC33SBDN picture photo
Mfg. Part Number
PBC33SBDN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS
Datasheet Download
PBC33SBDN.pdf
Availability of PBC33SBDN
QUANTITY
PBC33SBDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC33SBDN
Internal Part NumberEIS-PBC33SBDN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC33SBDN
Related LinksPBC3, PBC33SBDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC33SBDN Details Description
Related parts for PBC33SBDN
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1.5A TO-226 datasheet.pdf
RES 20M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
25 MTE VERTICAL SMT HDR 15 AU datasheet.pdf
9POS F R/A .370 M3 830PF datasheet.pdf