Sullins Connector Solutions PBC35SADN
PBC35SADN picture photo
Mfg. Part Number
PBC35SADN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS
Datasheet Download
PBC35SADN.pdf
Availability of PBC35SADN
QUANTITY
PBC35SADN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC35SADN
Internal Part NumberEIS-PBC35SADN
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC35SADN
Related LinksPBC3, PBC35SADN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC35SADN Details Description
Related parts for PBC35SADN
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
IC DUAL STP-DN CONV 3-LDO 24VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 108MHZ TBGA datasheet.pdf
CIR 24C 24#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 PIN PLUG datasheet.pdf
8200UF 50V 35X35 datasheet.pdf