Sullins Connector Solutions PBC35SAGN
PBC35SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PBC35SAGN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS
Datasheet Download
PBC35SAGN.pdf
Availability of PBC35SAGN
QUANTITY
PBC35SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC35SAGN
Internal Part NumberEIS-PBC35SAGN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC35SAGN
Related LinksPBC3, PBC35SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC35SAGN Details Description
Related parts for PBC35SAGN
CAP CER 0.015UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS RT ANG BAIL LOCK datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
POSITIONER SPRING LOADED datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf