XP Power PBM200PT04-C
PBM200PT04-C picture photo
Mfg. Part Number
PBM200PT04-C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5.1V 12V 200W
Datasheet Download
PBM200PT04-C.pdf
Availability of PBM200PT04-C
QUANTITY
PBM200PT04-C Order Process
Ship out your order
Specifications of PBM200PT04-C
Internal Part NumberEIS-PBM200PT04-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPBM200 Series TUV Certificate
PBM200 Series UL Certificate
PBM200 Series CB Report
RoHS InformationPBM200 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPBM
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A, 8A
Power (Watts)200W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesRemote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.00" W x 1.50" H (177.8mm x 101.6mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBM200PT04-C
Related LinksPBM200, PBM200PT04-C Datasheet, XP Power Distributor
PBM200PT04-C Details Description
Related parts for PBM200PT04-C
FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf