AVX Corporation PBRC-2.56AR
PBRC-2.56AR picture photo
Mfg. Part Number
PBRC-2.56AR
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
RESONATOR CER 2.56MHZ SMD
Datasheet Download
PBRC-2.56AR.pdf
Availability of PBRC-2.56AR
QUANTITY
PBRC-2.56AR Order Process
Ship out your order
Specifications of PBRC-2.56AR
Internal Part NumberEIS-PBRC-2.56AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesPBRC-A, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency2.56MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance200 Ohm
Capacitance-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)
Height0.091" (2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBRC-2.56AR
Related LinksPBRC-, PBRC-2.56AR Datasheet, AVX Corporation Distributor
PBRC-2.56AR Details Description
Related parts for PBRC-2.56AR
RES ARRAY 5 RES 68K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 6POS SOLDER datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADC14DS105 LF datasheet.pdf
IC AMP BLUETOOTH 12TSQFN datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.30" CC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H GOLD datasheet.pdf