AVX Corporation PBRC-2.56AR
PBRC-2.56AR picture photo
Mfg. Part Number
PBRC-2.56AR
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
RESONATOR CER 2.56MHZ SMD
Datasheet Download
PBRC-2.56AR.pdf
Availability of PBRC-2.56AR
QUANTITY
PBRC-2.56AR Order Process
Ship out your order
Specifications of PBRC-2.56AR
Internal Part NumberEIS-PBRC-2.56AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesPBRC-A, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency2.56MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance200 Ohm
Capacitance-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)
Height0.091" (2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBRC-2.56AR
Related LinksPBRC-, PBRC-2.56AR Datasheet, AVX Corporation Distributor
PBRC-2.56AR Details Description
Related parts for PBRC-2.56AR
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 5VOUT SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FUSE FST/A TELE-GARD 300A 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V JB 0201 datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 2700K 80CRI datasheet.pdf