Hirose Electric Co Ltd PC-1600-111
PC-1600-111 picture photo
Mfg. Part Number
PC-1600-111
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Contacts
Brief Description
CONTACT CRIMP MALE 24-28 AWG
Datasheet Download
PC-1600-111.pdf
Availability of PC-1600-111
QUANTITY
PC-1600-111 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC-1600-111
Internal Part NumberEIS-PC-1600-111
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Contacts
SeriesSumicon 1600
PackagingBulk
Type-
Pin or SocketPin
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge24-28 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC-1600-111
Related LinksPC-16, PC-1600-111 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PC-1600-111 Details Description
Related parts for PC-1600-111
CAP ALUM 3300UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 2A HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CABLE W/SR HOOD datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SOLDERING IRON W/7400 HNDL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf