Hirose Electric Co Ltd PC-1600-111
PC-1600-111 picture photo
Mfg. Part Number
PC-1600-111
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Contacts
Brief Description
CONTACT CRIMP MALE 24-28 AWG
Datasheet Download
PC-1600-111.pdf
Availability of PC-1600-111
QUANTITY
PC-1600-111 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC-1600-111
Internal Part NumberEIS-PC-1600-111
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Contacts
SeriesSumicon 1600
PackagingBulk
Type-
Pin or SocketPin
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge24-28 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC-1600-111
Related LinksPC-16, PC-1600-111 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PC-1600-111 Details Description
Related parts for PC-1600-111
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCO 500-1000MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
1.27MM PF LOPRO IDT RL-D WHT datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 180A 600V TO-200AB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10A 50W datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 84PGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA CST2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 30V datasheet.pdf