Amphenol Industrial PC00P-16-26P
PC00P-16-26P picture photo
Mfg. Part Number
PC00P-16-26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PC00P-16-26P.pdf
Availability of PC00P-16-26P
QUANTITY
PC00P-16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00P-16-26P
Internal Part NumberEIS-PC00P-16-26P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00P-16-26P
Related LinksPC00P-, PC00P-16-26P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00P-16-26P Details Description
Related parts for PC00P-16-26P
CONN SPRING CONT 08 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A SPAK-5 datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf