Amphenol Industrial PC00SE-12-10S(SR)
PC00SE-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC00SE-12-10S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PC00SE-12-10S(SR).pdf
Availability of PC00SE-12-10S(SR)
QUANTITY
PC00SE-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00SE-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC00SE-12-10S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00SE-12-10S(SR)
Related LinksPC00SE-1, PC00SE-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00SE-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PC00SE-12-10S(SR)
CONDITIONER SIGNAL ALARM RTD datasheet.pdf
DEV KIT FOR Z16F ZNEO datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 12V 80MA 45MD datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.895" 3MM 2LD datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf