Amphenol Industrial PC00SE-16-8P(318)
PC00SE-16-8P(318) picture photo
Mfg. Part Number
PC00SE-16-8P(318)
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PC00SE-16-8P(318).pdf
Availability of PC00SE-16-8P(318)
QUANTITY
PC00SE-16-8P(318) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00SE-16-8P(318)
Internal Part NumberEIS-PC00SE-16-8P(318)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00SE-16-8P(318)
Related LinksPC00SE-1, PC00SE-16-8P(318) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00SE-16-8P(318) Details Description
Related parts for PC00SE-16-8P(318)
IC FLASH 2MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW MSD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 150MA SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 16 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 10000A POWRDISC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC/28VDC datasheet.pdf