Amphenol Industrial PC01A-12-10P(027)
PC01A-12-10P(027) picture photo
Mfg. Part Number
PC01A-12-10P(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC01A-12-10P(027).pdf
Availability of PC01A-12-10P(027)
QUANTITY
PC01A-12-10P(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01A-12-10P(027)
Internal Part NumberEIS-PC01A-12-10P(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01A-12-10P(027)
Related LinksPC01A-12, PC01A-12-10P(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01A-12-10P(027) Details Description
Related parts for PC01A-12-10P(027)
IC MEM VOICE REC/PLAY 120S 28DIP datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT MULTPLYNG8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP13T datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN 12VDC 92X38MM 2WR datasheet.pdf
762 TB SOCKET VER WF 3/T datasheet.pdf
IC LCD CTLR/DRIVER UNCASED datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf