Amphenol Industrial PC01A-14-12P(SR)
PC01A-14-12P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01A-14-12P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC01A-14-12P(SR).pdf
Availability of PC01A-14-12P(SR)
QUANTITY
PC01A-14-12P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01A-14-12P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01A-14-12P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01A-14-12P(SR)
Related LinksPC01A-14, PC01A-14-12P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01A-14-12P(SR) Details Description
Related parts for PC01A-14-12P(SR)
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
PWR CORD PLUG-FIG 8 DEVICE CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 12A TO252 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf