Amphenol Industrial PC01A-14-19P(SR)
PC01A-14-19P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01A-14-19P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC01A-14-19P(SR).pdf
Availability of PC01A-14-19P(SR)
QUANTITY
PC01A-14-19P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01A-14-19P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01A-14-19P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01A-14-19P(SR)
Related LinksPC01A-14, PC01A-14-19P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01A-14-19P(SR) Details Description
Related parts for PC01A-14-19P(SR)
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS TTL INPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2RCA MALE-FEMALE 1M datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf