Amphenol Industrial PC01A-14-19S(SR)
PC01A-14-19S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01A-14-19S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC01A-14-19S(SR).pdf
Availability of PC01A-14-19S(SR)
QUANTITY
PC01A-14-19S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01A-14-19S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01A-14-19S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01A-14-19S(SR)
Related LinksPC01A-14, PC01A-14-19S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01A-14-19S(SR) Details Description
Related parts for PC01A-14-19S(SR)
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN-LEAD datasheet.pdf
CONDITIONER SIGNAL DINRAIL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5.0V 4-USP datasheet.pdf