Amphenol Industrial PC01E-14-15S(SR)
PC01E-14-15S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01E-14-15S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC01E-14-15S(SR).pdf
Availability of PC01E-14-15S(SR)
QUANTITY
PC01E-14-15S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01E-14-15S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01E-14-15S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01E-14-15S(SR)
Related LinksPC01E-14, PC01E-14-15S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01E-14-15S(SR) Details Description
Related parts for PC01E-14-15S(SR)
IC REG CTRLR PWM SSOPB16 datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 25V HYPER SOD-323 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER W/PLL 48LLP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 40POS datasheet.pdf
IC PCIE GEN2 SW 12LANE 324BGA datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf