Amphenol Industrial PC01E-20-16S(SR)
PC01E-20-16S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01E-20-16S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC01E-20-16S(SR).pdf
Availability of PC01E-20-16S(SR)
QUANTITY
PC01E-20-16S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01E-20-16S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01E-20-16S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01E-20-16S(SR)
Related LinksPC01E-20, PC01E-20-16S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01E-20-16S(SR) Details Description
Related parts for PC01E-20-16S(SR)
MEMORY CARD FLASH 8GB datasheet.pdf
JACK .032-.046".220"L PRESS SN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 11A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf