Vishay/Beyschlag PC0200WH50238BJ2
PC0200WH50238BJ2 picture photo
Mfg. Part Number
PC0200WH50238BJ2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5000PF 13KV DISK
Datasheet Download
PC0200WH50238BJ2.pdf
Availability of PC0200WH50238BJ2
QUANTITY
PC0200WH50238BJ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC0200WH50238BJ2
Internal Part NumberEIS-PC0200WH50238BJ2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance5000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated13000V (13kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension7.874" Dia (200.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC0200WH50238BJ2
Related LinksPC0200WH, PC0200WH50238BJ2 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PC0200WH50238BJ2 Details Description
Related parts for PC0200WH50238BJ2
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
FUSELINK INDUST 200A 415V IEC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
05+05 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf