Amphenol Industrial PC02E-12-8P(023)
PC02E-12-8P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PC02E-12-8P(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PC02E-12-8P(023).pdf
Availability of PC02E-12-8P(023)
QUANTITY
PC02E-12-8P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC02E-12-8P(023)
Internal Part NumberEIS-PC02E-12-8P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC02E-12-8P(023)
Related LinksPC02E-12, PC02E-12-8P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC02E-12-8P(023) Details Description
Related parts for PC02E-12-8P(023)
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 12.0V 750MAH datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS FMALE DIP GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ANT SECTOR 18.5DB DUALHV NFEM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf