Amphenol Industrial PC02E-16-23P
PC02E-16-23P picture photo
Mfg. Part Number
PC02E-16-23P
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PC02E-16-23P.pdf
Availability of PC02E-16-23P
QUANTITY
PC02E-16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC02E-16-23P
Internal Part NumberEIS-PC02E-16-23P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC02E-16-23P
Related LinksPC02E-, PC02E-16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC02E-16-23P Details Description
Related parts for PC02E-16-23P
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS BLK 500' datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK 15.70MM datasheet.pdf