Amphenol Industrial PC02SE-22-55P
PC02SE-22-55P picture photo
Mfg. Part Number
PC02SE-22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PC02SE-22-55P.pdf
Availability of PC02SE-22-55P
QUANTITY
PC02SE-22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC02SE-22-55P
Internal Part NumberEIS-PC02SE-22-55P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC02SE-22-55P
Related LinksPC02SE, PC02SE-22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC02SE-22-55P Details Description
Related parts for PC02SE-22-55P
SWITCH ROTARY DP-6POS 28V datasheet.pdf
CONN STACKER 3POS 0.100" T/H datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 48V 1A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf