Amphenol Industrial PC05A-12-10P
PC05A-12-10P picture photo
Mfg. Part Number
PC05A-12-10P
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC05A-12-10P.pdf
Availability of PC05A-12-10P
QUANTITY
PC05A-12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC05A-12-10P
Internal Part NumberEIS-PC05A-12-10P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC05A-12-10P
Related LinksPC05A-, PC05A-12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC05A-12-10P Details Description
Related parts for PC05A-12-10P
DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AA datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 29.72MM datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V MICROFOOT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
3/4" RACEWAY 8' WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT-223 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf