Amphenol Industrial PC05A-14-18S
PC05A-14-18S picture photo
Mfg. Part Number
PC05A-14-18S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC05A-14-18S.pdf
Availability of PC05A-14-18S
QUANTITY
PC05A-14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC05A-14-18S
Internal Part NumberEIS-PC05A-14-18S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC05A-14-18S
Related LinksPC05A-, PC05A-14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC05A-14-18S Details Description
Related parts for PC05A-14-18S
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS R/A .05 REV datasheet.pdf
IC QUAD LINE DRVR LP 14-SOIC datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 8A datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf