Amphenol Industrial PC06A-12-10P(SR)
PC06A-12-10P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-12-10P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06A-12-10P(SR).pdf
Availability of PC06A-12-10P(SR)
QUANTITY
PC06A-12-10P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-12-10P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-12-10P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-12-10P(SR)
Related LinksPC06A-12, PC06A-12-10P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-12-10P(SR) Details Description
Related parts for PC06A-12-10P(SR)
CAP FILM 120PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 24VQFN datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 80V 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE PIN RF SWITCH 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 15NS 20PLCC datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 42 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf