Amphenol Industrial PC06A-14-18S
PC06A-14-18S picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-14-18S
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06A-14-18S.pdf
Availability of PC06A-14-18S
QUANTITY
PC06A-14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-14-18S
Internal Part NumberEIS-PC06A-14-18S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-14-18S
Related LinksPC06A-, PC06A-14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-14-18S Details Description
Related parts for PC06A-14-18S
CABLE FLAT FLEX 14POS 1MM 3" datasheet.pdf
IC CONV DC-DC DPA SWITCH SPAK datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8DFN datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 7' BLUE datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10SON datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 36POS GOLD datasheet.pdf