Amphenol Industrial PC06A-18-11S(SR)
PC06A-18-11S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-18-11S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06A-18-11S(SR).pdf
Availability of PC06A-18-11S(SR)
QUANTITY
PC06A-18-11S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-18-11S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-18-11S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-18-11S(SR)
Related LinksPC06A-18, PC06A-18-11S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-18-11S(SR) Details Description
Related parts for PC06A-18-11S(SR)
KNOB CLR GLOSS .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 3.08V SC70-3 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 3CH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 1A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
FUSE 20A DI/E16 500VAC DZ datasheet.pdf